top of page
bgImage

AR MOTOROLLERI ĀZIJĀ

Absolventi

Mūsu absolventi dodas piedzīvojumos arī

ārpus Latvijas !

Hey, es motocikla tiesības ieguvu 2020 gadā. Mācijos motoskolā Akategorija.LV, kur ieguvu zināšanas un prasmes, kas noder vēl līdz pat šai dienai. Un šajā gadījumā arī noderēja, braucot ar motorolleri Taizemē. Ja gribi zināt, kā man gāja, ko es varu ieteikt citiem vai vienkārši redzēt skaistas bildes lasi tālāk. Ja plāno ceļojumu uz Dienvidaustrumāzijas valstīm vai esi ieplānojis "pārziemot Āzijā" viena no iemaņām, kas Tev noteikti noderēs ir - prasme vadīt motorolleri, jo tas ir vispopulārākais pārvietošanas līdzeklis Dienvidaustrumāzijas valstīs. 

Āzijas satiksme būtiski atšķiras no Eiropas

Vispirms jāsaprot, ka Āzijas ceļu satiksme būtiski atšķiras no Eiropas. Latvijā tāpat kā citās Eiropas valstīs viss ir ļoti noregulēts, varētu pat teikt pat pārspīlēti noregulēts- noregulēts tā, lai pašam pat daudz nav jādomā, bet gan jāseko noteikumiem. Savukārt braukšanas kultūra Āzijas ceļu satiksmē ir pilnīgs pretstats šim- visu laiku ir pašam jāpieņem lēmumi un jāpielāgojas satiksmei. Jāpiebilst, ka tā ir taisnība, par to ko var lasīt arī citviet, par to cik bīstama šī satiksme ir un noteikti nav tā vieta kur mācīties braukt ar motorolleri, ja nekad dzīvē neesi braucis ar divriteņu transportlīzekli, kur nu vēl šādā intensīvā satiksmē. Tomēr jāzin arī tas, ka ir milzīga atšķirība, vai Tu brauc Bankokā (milzīgā pilsetā) vai pa kādu salu vai lauku reģionos, jo satiksmes intensitāte būtiski atšķirsies.

Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija

Bet bez panikas, ir noteikumi, ir ceļa zīmes, ir ceļa apzīmējumi, luksofori, bet...

Bet bez panikas, ir noteikumi, ir ceļa zīmes, ir ceļa apzīmējumi, luksofori- viss kā nākas, bet tā braukšanas kultūra gan ir pavisam savādāka. Ja par noteikumiem runājam, tad pats galvenais, kas jāzin, ka Taizemē ceļu satiksme tiek organizēta pa ceļa kreiso pusi. Bet nevajag ieķert paniku, jo arī pie tā var ātri vien pierast un iekļauties satiksmē, tikai nedaudz jāpiedomā, lai pa paradumam krustojumā neielaid pretejā virzienā. Ceļa zīmes, ceļa apzīmējumi, viss ir skaidri un gaiši saprotams, ja pazīsti ceļa zīmes Latvijā. Bet tam visam, ir pavisam niecīga organizatoriska nozīme, jo satiksme iet pašplūsmā. Nevajag pārdzīvot, ja kāds luksofora aizbrauc pie aizliedzošā signāla, vai brauc pa pretējo virzienu, vai ar rolleri mauc bez ķiveres, ar bērnu vienā rokā un ar otru roku griežot droseli- tur tā ir pieņemts. Bet tas nebūt nenozīmē, ka atļauts un ka tā tagad tūristam būtu jādara.

Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija

Nesanāks redzēt skatu, ka kāds pa ātro joslu velkās...

Motorolleri, tuk tuki, turās ceļa nomalē, jo loģiski un saprotami, tādā veidā netraucē automašīnām. Automašīnu vaditāji savukārt nemaz nepardzīvo, ja stāvot pie luksofora, no visiem sāniem ir ieskauti ar rolleristiem. Tie kas brauc lēnak turas ceļa kreisajā pusē, un tie kas dod mizā dzen pa labo pusi. Nesanāks redzēt skatu, ka kāds pa ātro joslu velkās.

Gribētos jokot, ka šeit bērni vispirms iemācās braukt ar rolleri un tad tikai alfabētu, bet nez vai tas būtu joks... Šeit vietējie ar šiem divriteņu transportlīdzekļiem ir ļoti sadraudzējušies. Bet tūristam noteikti vajag pārorientēties un pārslēgt savu ierasto domāšanu, lai neiekļūtu kādā ceļu satiksmes negadījumā. Jo ja mēģināsi pierādīt taisnību -"bet man taču ir priekšroka", drošvien cietīsi. Tāpat ņem vēra, ka tur arī ir policija, kas ik pa laikam veic reidus, un kontrolē vai tiek lietotas ķiveres u.t.t. Tāpēc, ja redzi, ka kāds vietējais brauc bez ķiveres, nenozīmē, ka Tev ar tā būtu jādara. Tāpat nevajag arī pārvērtēt savas spējas un prasmes vadīt šo divriteņu transportlīdzekli.

Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija

Šoreiz no ekipējuma tikai ķivere...

Jā zinu, zinu, neprāts, bet līdzi taču nekā nav. Vispirms jau laikam jāpadalās ar to, kāds tad klimats ir Taizemē. Es Taizemē biju Decembrī un šajā laikā gaisa temperatūra vidēji bija +33 gradi. Bija dienas, kad lietus spēja atdzesēt gaisa temperatūru līdz +27 grādiem un tad jau likās tīri neko. Ekipējumu vest līdzi ir neprāts, tāpat arī braukt ekipējumā šādā karstumā būtu pašnāvība. Tāpēc ķivere, kas nāk līdzi noīrējot motorolleri ir tieši laikā. Bet jāsaka, ka pirmo reizi braucu tik plika ceļu satiksmē ar divriteņu transportlīdzekli, un nav diez ko omulīgi iedomāties, kas ar mani notiks, ja sabučošu asfaltu, tāpēc braucu tā, lai tas nebūtu jāpieredz. Ieteiktu šo paturēt arī prātā citiem, kas brauc siltajās Āzijās zemēs tikai ar "dabīgās ādas kombiņu". 

Motorolleris - lētākais pārvietosanās līdzeklis

Motorolleris ir lētākais pārvietosanās līdzeklis. Noirēt motorolleri var pa 200 vietējām naudiņam dienā (aptuveni 5eiro). Protams atkarīgi no tā kādu rolleri izvēlies. Vienmēr der paturēt prātā, ka cena nav akmenī kalta, ir jāmāk kaulēties. Tāpat arī šīs motorolleru nomas parasti ir vairākas. Noteikti der noskaidrot cenu pie vairākiem nomātājiem. Un protams izvēlēties "labāko un svaigāko pīrāga gabalu", piemēram var gadīties, ka ir maza cenas atšķirība starp kādu jau padzīvojušu 125cc rollerīti un svaigu 160cc rollerīti. Notiekti izvērtē piedāvājumu. Savukārt vietējie takši, gan auto, gan moto, ir īpaši tuk tuki, noplēsīs nesamērigi daudz naudiņas no tūrista. Tāpēc ieteiktu iet ar līkumu apkārt šiem un meklēt tuvāko motorolleru nomu.

Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija

Degvielas uzpildes stacijas dažādās formās...

Visas degvielas uzpildes stacijas nebūs redzamas Google Maps. Tāpēc, ja pēkšņi attopies, ka panelī jau deg degvielas lampiņa, bet Googlē neredzi tuvumā nevienu DUS tad neieķer paniku. Šajā gadījumā degvielas uzpildes stacijas var būt dažada paskata- tās var izskatīties tāpat kā ierasts Eiropā, tās var būt ceļa malā-kur kāds tirgotājs pie sava mazā pārtikas veikla tirgo arī degvielu - parastās pudelēs salietu vai arī šķūnī paštaisīta degvielas uzpildes stacija. 

Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija
Motorolleris Āzija

Unikāla pieredze kuru vajag izmantot

Lai cik biedējošus rakstus lasītu par Āzijas satiksi, ir jāsaprot, ka visa problēma vienmēr atrodas starp stūri un sēdekli, tāpēc nevajag baidīties, ja spēj kritiski domāt. Tā ir unikāla pieredze kuru ir jāizmanto, ja šāda iespēja dzīvē ir dota. Būt daļai no šī organizētā haosa uz ceļa ir, patiesībā, tīri interesanti. Esot klātesošam ceļu satiksmē, redzot kā vietējie pārvietojas, noteikti noņem daļu stigmas, kas ir uzaugusi dzīvojot Eiropas zemēs. Un smaids braucot ārpus pilsētam, apskatot dabu ir neizbēgams. Vejš matos, brīvības sajūta un neviltots prieks. Noteikti ieteiktu pamēģināt esot tur.

Motorolleris Āzija

Vari palikt bez bremzēm...

Motoskolā ļoti labi atceros kā instruktors stāstija par bremzešanu, ko darīt, ko nedarīt un šajā gadījumā arī šīs zināšanas noderēja, jo- ja Latvijā mums tādu kalnu nav, tad šeit var gadīties braukt arī pa ļoti stāviem kalniem. Un atceries- augšā kalnā tikt nav māka, bet lejā gan ir jādomā ar galvu, ja to nedarīsi var beigties arī letāli. Daudzviet uz kalnu ceļiem ir izvietotas arī zīmes, kas brīdina, ka ar automātisko kārbu aukšā nebraukt- un kāpēc tā ? Pavisam vienkārši- ja braucot ar manuālo Tu braucot lejā no kalna vari vairāk sabremzeties ar motoru, tad ar automātisko ( kas ir parasti motorolleriem), bremzēsi ar bremzēm. BET, Tu nedrīksti turēt bremzes vislaik nospiestas, jo ja Tu tā darīsi- bremžu eļļa uzvarīsies un vienā brīdī bremzes pazudīs un vienīgais ko Tu varēsi darīt ir maukt tuvākajā grāvī, lai nenolidotu no kraujas. Bet par to visu bremzēšanu stāsta moto kursos, un noteikti der to likt aiz auss.

Vai nepieciešama A kategorija, lai brauktu ar motorolleri Taizemē? 

Ņem vērā, ka tas kas pie mums Latvijā ir juridiski atļauts, piemēram, ar B kategoriju vadīt AM kategorijas mopēdu vai A1 kategorijas motociklu, ir spēkā tikai Latvijas teritorijā. Ir svarīgi izpetīt kādas ir prasības valstī uz kuru dodies. Piemēram, Taizemē, lai brauktu ar rolleri ir nepieciešams no CSDD saņemt Starptautisko vadītāja apliecību jeb IDP. Šo apliecību var saņemt piesakot to elektroniski - eCSDD(maksas pakalpojums). Bet ar to nepietiek,  jo Tev nepieciešamas arī motocikla tiesības. Šo faktoru daudzi piemirst, jo gandrīz nevienā moto nomā neprasa uzradīt  IDP. Bet ņem vēra, ja brauksi bez tiesībām un trāpisi kādā policijas reidā nāksies maksāt sodu. Nemaz nerunājot par to, ja iekļūsi avārijā, tad apdrošināšanas naudu nedabūt.  

bottom of page