top of page
bgImage

KĀ IZVĒLĒTIES MOTO ĶIVERI ?

Ekipējums ir ļoti svarīga motobraukšanas sastāvdaļa. Un pats būtiskākais aizsarglīdzeklis motociklistam ir- aizsargķivere. Ja cimdi, apavi, bikses un jaka ir ekipējums, kur var rast kompromisu, tad ar ķiveri gan kompromisu nav - ķiveres vietā kastrolis nederēs. Mūsdienu plašajā ķiveru piedāvājumā var apjukt pat pieredzejis motobraucējs. Bet tiem kas tikai tagad uzsākuši savas moto gaitas var iestāties pilnīgs apjukums. Tāpec ir svarīgi saprast ar ko tad šīs ķiveres atšķiras, lai spētu atrast sev piemēroto ķiveri. 

Vispirms ir jāsaprot, ka ir pieejami vairāki ķiveru veidi - Atvērtā tipa ķiveres, krosa / enduro ķiveres, slēgtā tipa ķiveres, paceļamās jeb modulārās ķiveres. Katrai no šīm ķiverēm ir savi plusi un savi mīnusi un katra ir vairāk vai mazāk pielāgota konkrētam braukšanas veidam. ( Variantus ar uzspodrināto katliņu no kara laikiem mēs neapskatīsim, jo tā nav ķivere ar kādu vajadzētu braukt ar motociklu.)

 

motoskola

Atvērtā tipa ķiveres

Tas ir visvienkaršākais, kas var būt un visbiežak tas ir arī vislētākais. Atvērā tipa ķiveres visbiežāk redzam tiem, kas pārvietojas motorolleriem un dažkart ar atvērtā tipa ķiverēm var redzēt pārvietojamies arī motociklistus iesācejus. Un tam ir arī savs iemesls. Bet pirms izvēlēties atvērtā tipa ķiveri braukšanai ar motociklu der padomāt- vai tiešām tā aizsargās galvu kritiena gadījumā, it īpaši jau seju? Tāpat, laikam paliekot vēsākam un braucot kaut kur talāk par vietējo McDonalds uz kakla un sejā pūtīs vējš. Īsumā ir tā- ja paskatoties spogulī ir skaidrs, ka nav daudz ko zaudēt, tad var izskatīt arī šādu variantu.

Krosa / enduro ķiveres

Krosa / enduro ķiveres ir lietojamas kopā ar brillēm un šādas ķiveres ir pielāgotas vairāk bezceļa vajadzībām. Nadziņš pasargā no lietus un saules, tāpat ķiveres ir ļoti vieglas, un tai ir laba ventilācija. Ja ar šādu ķiveri brauksiet arī pa šoseju, braukšana nekādu komfortu nesagās, jo būs ļoti trokšņains, kā arī ķiveres nadziņš ķers vēju. Braucot ar šādu ķiveri, it īpaši pilsētā, kur bieži ir jāpārkārtojās ir jāņem vērā, ka veicot skatienu paŗ plecu, lai pārliecinātos par drošību, brilles sašaurinās redzes leņķi. Īsumā - šī ķivere ir pielāgota bezceļa vajadzībām, tāpēc vislabāk tā arī pildīs savas funkcijas bezceļā

motocikls
motoskola

Slēgtā tipa ķiveres

Šāda tipa ķivere būs klusāka, komfortablāka, tai ir vairāk polsterējuma un tā ir piemērota gan braukšanai pilsētā, gan ārpus. Atšķirībā no atvēra tipa ķiverēm, slēgtā tipa ķivere sniedz aizsardzību visai galvai. Šādu ķiveru piedāvājums parasti ir ļoti plašs. Un katrs moto ķiveru ražotājs savā piedāvājumā šīs slēgtās ķiveres piedāva dažādās komplektācijās. Tāpēc šīs ķiveres ir vispopulārākās.

Paceļamās jeb modulārās ķiveres.

Paceļamās jeb modulārās ķiveres ir līdzīgas slēgtā tipa ķiverēm, tās nodrošina labu aizsardzību, bet tām ir iespējams arī pacelt ķiveres priekšējo daļu. Modulārās ķiveres parasti ir dārgākas, taču tām ir dažādas praktiskas priekšrocības. Tas ir noderīgi, piemēram, apstājoties degvielas uzpildes stacijā, lai padzertos, aprunātos, uzpildītu degvielu -nav jānoņem ķivere. Modulārās ķiveres parasti izvēlās tie, kas grib ar motociklu ceļot.

motocikls
moto ķiveres sertifikācijas

Kad esi ticis skaidrībā ar to kur brauksi un kādu ķiveres tipu izvēlēsies, ir vairaki citi faktori, kas palīdzēs Tev pieņemt gala lēmumu. Vispirms jau sertifikācija - DOT vai ECE standarts (DOT ir ASV reģiona drošības standarts un ECE ir Eiropas standarts). Svarīgi izvēloties ķiveri, lai ir vismaz viens no šiem standarta marķējumiem. Tāpat ķiveres pareizais izmērs ir ļotis svarīgs, Ķiverei jābūt pietiekami stingrai, jo nedrīkstētu brīvi kratīties uz galvas, tomēr ne pārāk stingrai. Šeit svarīgi ņemt vērā, ka dažādi ražotāji izvēlas dažādas formas ķiveru čaulām, tāpēc ir svarīgi uzmērīt ķiveri. Tālāk pievērs uzmanību ķiveres skaņas izolācijai, ventilācijai, papildus aksesuāriem- iebūvēts aptumšots papildus saules stikls. Vai ķiverei ir izņemams polsterējums vai nav u.t.t. 

bgImage

Par moto ekipējumumu lasi šeit

bottom of page