top of page
bgImage

NODERĪGI: PASAŠIERIS UZ MOTOCIKLA

motobraukšana lietū

Vest vai tikt pavests

Pirms Tu vēlies kādu vest vai tikt pavests, ir noderīgi zināt drošas braukšanas principus braucot ar motociklu divatā. Skaidrs,ka jaunajam motociklistam pirmajā mirklī var šķist- "Kas gan tur ko prast-sēdies un brauc! ", bet ir drošas braukšanas principi ,kas jāievēro gan vadītājam, gan pašam pasažierim braucot ar motociklu divatā. Jo braukšana ar motociklu uz kura ir pasažieris būtiski atšķiras no solo braukšanas, tāpēc tas prasa zināmas iemaņas un prasmes.

motoskola braukšana

Motocikla vadītājs

Pašam jaunajam motocikla vadītājam objektīvi būtu jāizvērtē savas braukšanas iemaņas un prasmes, pirms sēdināt pasažieri uz motocikla. Jo tomēr motocikla vadītājs ir atbildīgs gan par savu un pasažiera drošību. Vispirms ievēro principu- pasažieris uz motocikla kāpj pēc vadītāja, pie paceltas motocikla centrālās vai sānu pekas. Savukārt nokāpšanu no motocikla pasažierim ir jāveic pirmajam. Kad uzkāpšana un nokāpšana uz motocikla nesagādā problēmas noderīgi būtu veikt izmēģinājuma braucienu ar pasažieri, lai aprastu ar motocikla kustību trajektorijām, bremzēšanas un manevrēšanas īpatnībām braucot ar pasažieri. Ja tomēr tādas iespējas nav - pirmajam braucienam ar pasažieri nevajadzētu būt garam un intensīvā satiksmē. Ņem vērā, ka bremzēšanas ceļa garums būtiski pagarinās vedot pasažieri un bremzēšana jāuzsāk ātrāk nekā parasti. Bremzēšanu un pārnesumu pārslēgšanu veic vienmērīgi, jo strauji manevri var izraisīt pasažiera ķiveres sasišanos ar tavu ķiveri, ko izraisa inerce un šī "knābāšana" ir ne tikai nepatīkama, bet traucē arī motocikla vadīšanu. Neveic straujus pagriezienus un braukšanas ātrumu izvēlies atbilstoši ne tikai atļautajam ātrumam, bet arī atbilstoši savām iemaņām

Pasažieris

Atceries,ka pasažierim arī nepieciešams atbilstošs apģērbs un aizsargķivere. Ja šī ir pirmā pieredze pasažierim- motocikla vadītājam pirms braukšanas ir jāveic instruktāža izskaidrojot galvenos drošības principus. Vispirms izskaidrojot pasažierim kur jāturas braucot- pasažierim būtu jāturas tā, lai tas neradītu sarežģījumus vadītājam un netraucētu vadīt motociklu. Vai tas ir pie vadītāja vidukļa vai krūtīm, vai motocikla speciālajiem rokturiem, vai atspiežoties pret motocikla bāku ir atkarīgs no katra motocikla individuāli. Pasažierim svarīgi ne tikai turēties ar rokām ap vadītāja vidukli, bet arī ar kājām piepalīdzēt noturēt sevi pozīcijā straujāk paātrinoties un bremzējot. Tādā veidā ne tikai atslogosi vadītāja rokas, bet arī pats jutīsies kā viens vesels ar vadītāju un moci, nevis kā kartupeļu maiss kas tulīt novelsies. Ņem vērā ,ka piekļaujoties vadītājam pie muguras – tas palīdz mazināt vēja radīto pretestību un neveidojas turbulence , kas netikai rada nevajadzīgu pretestību bet purinās kā ķiveres tā arī pašus braucējus. Informē pasažieri, ka brauciena laikā nevajadzētu veikt jebkādas straujas kustības vai novērst vadītāja uzmanību, jo tā rezultātā vadītājs var zaudēt kontroli pār motociklu. Pasažiera kājām nepārtraukti jāatrodas uz kāpšļiem, lai ar kājām nepieskartos kustīgajām un karstošajām motocikla daļām kā arī, ja būs nepieciešams- piecelties kājas vai būs nepieciešama svara novirzīšana uz kāpšļiem uzbraucot kādam šķērslim. Bet vissvarīgākās prasmes ir pasažiera spēja pareizi rīkoties izbraucot pagriezienus. Nevajadzētu sēdēt sastingušam vai svērties uz pretējo pusi. Izbraucot līkumus pasažierim ir jāskatās pār vadītāja plecu uz to pusi, uz kuru tiek veikts pagrieziens un piekļaujoties vadītājam jāļauj tam vadīt motociklu un kontrolēt sasvēršanos, ne vairāk. Noderīgi ir arī vienoties ar pasažieri par brīdinājuma signāliem, ņemot vērā vēja radīto troksni -nebūs iespējams brīvi sarunāties neizmantojot sarunu iekārtu.

motoskola pasažieris
bottom of page