top of page
bgImage

MOTOCIKLU VEIDI / TIPI

motoskola motociklu veidi

Plašais motociklu piedāvājums

Uzsākot savas pirmās motogaitas ātrāk vai vēlāk Tu nonāc sludinājumu portālā vai motosalonā pētot motociklus. Un vairāk kā skaidrs, ka Tev var rasties apjukums plašajā motociklu piedāvājumā. Par to kā izvēlēties pirmo motociklu vari lasīt šeit- Pirmā motocikla izvēle , kur mēs aprakstam par to kā nopirkt to ko Tev vajag un nenopirkt nepiemērotu motociklu. Bet šeit ir īss motociklu veidu apskats, lai rastu priekšstatu par to, kas tad vispār ir pieejams moto tirgū. Pamatā motociklu veidi ir - ielas motocikli, baiki, čoperi, bezceļa motocikli (enduro, krosa), tūrisma motocikli. Jāņem vērā, ka izņemot šos veidus pastāv arī citas motociklu apakškategorijas, par kurām detalizētāk varat uzzināt motokursos.

     

Ielas motocikli

Ielas motocikli ir viens no izplatītākajiem motociklu tipiem Latvijā. Pie ielas motocikliem pieskaitāmi tādi motocikli, kā - Yamaha MT07, Honda CB650R, Kawasaki Z650.

Motobraucēja sēdpozīcija uz šada tipa motocikla ir ērta- ar taisnu muguru, izsvarojums viegli virzīts uz motocikla priekšpusi, bet braukšana arī tālākus attālumus nesagādā ipašas problēmas, lai arī tas ir ne visai komfortabli. Motocikla sēdekļa augstums parasti ir samērā zems, tāpēc šādi motocikli būs piemēroti arī īsāka auguma motobraucējiem. Ielas motocikli pieejami ar dažādu motoru kubaturu un jaudu. Šie motocikli ir veikli, dinamiski un manevrētspējīgi- īpaši piemēroti ielas intensīvajai satiksmei. Kā arī tie ir relatīvi viegli svarā. Lai gan ar šādu motociklu nav problēmas braukt arī ārpus apdzīvotām vietām, bieži šiem motocikliem ir mazs vējstikls vai tā vispār nav, kas nav īpaši aerodinamiski. 

ielas motocikli
baiks

Baiki

Baiki vizuāli izceļas ar savu sportisko izskatu- aerodinamiskās formas un plastmasas uzlikas. Šie motocikli ir MotoGP tēla analogi. Motobraucējiem sēdpozīcija uz šiem motocikliem nebūs tik ērta kā, piemēram, uz ielas motocikla, jo stūre ir vienā augstuma ar sēdekli, kas nozīmē izteiktu svaru uz rokām, līdz ar to ilgākiem braucieniem šāds izsvarojums un saliektā mugura var radīt diskomfortu. Ar šādu motociklu noteikti ir bauda braukt likumos un pa laba seguma šosejām. Tikai jāņem vērā, ka motocikls piemērots braukšanai pa gludu asfaltu un amortizācija motociklam būs krietni cietāka, tāpēc braukšana pa nelīdzeniem ceļiem, bruģi vai Rīgas ielām nebūt nebūs bauda. Pie baikiem pieskaitāmi tādi motocikli, kā- Suzuki GSXR, Kawasaki Ninja, BMW S1000RR, Yamaha YZF. Tikai jāņem vērā, ka jaudīgāks motocikls nepadarīs motobraucēju gluži par Valentino Rossi un nesagatavots motobraucējs plus šāds motocikls var būt bīstams salikums. 

     

Čoperi

Čoperi ir vieni no tiem motocikliem, kas tik tiešām pierāda to, ka ir iespējams pārdot tēlu un ideju. Kā kadrā kur Renegāts brauc pretī saulrietam, šis dumpinieciskais tēls, ko rada čoperi nav iegūstams ar cita veida motocikliem. Iespējams nav labāka veida kā raksturot šo moci kā- lēna, stabila braukšana- piemērots motocikls ceļa un vēja baudīsanai, kam seko dobja izpūtēja dārdoņa. Tiesa gan, ka šāds motocikls nebūs paredzēts ne dinamiskais braukšanai, ne braukšanai pa sliktu ceļu. Motobraucēja sēdpozicija uz šāda motocikla ir ar taisnu muguru ar kājām izvirzītām uz priekšpusi, kas noteikti būs ērta sēdpozicija arī ilgākiem braucieniem. Viens no populārākajiem čoperu ražotājiem ir Harley-Davidson, bet šajā kategorijā arī ietilpst arī tādi motocikli kā- Kawasaki Vulcan, Honda VTX, Suzuki Intruder. Kubatūras sākot no smieklīgajiem 125cc līdz pat 2300ccm.

čoperi
tūrisma motocikli

Tūrisma

Tūrisma motocikli ir ideālais variants motobraucējiem, kas plāno ceļot. Uz šādiem motocikliem lielu attālumu pievarešana būs tīrais nieks. Tūrisma motociklus var iedalīt arī apakšklasēs- tūrisma enduro un tūrisma sporta. Tūrisma sporta motocikli dinamikā īpaši neatpaliek no baikiem, bet ir arī ērtāki un praktiski izmantojami braucot divatā. Tūrisma sporta motocikla piemēri būs tādi kā- Yamaha FJR1300 un Kawasaki 1400GTR. Pēdējā laikā populāri kļuvuši tūrisma enduro motocikli, kas ir piemēroti braukšanai pa dažādas kvalitātes segumiem. Braukšana pa asfaltu kā arī braukšana vieglā bezceļā nesagādās problēmas, jo motociklam ir piemērota amortizācija dažādam ceļa stāvoklim. Tūrisma enduro motocikli ir vieni no visaugstākajiem motocikliem, to sēdeklis ir relatīvi augsts. Uz šāda motocikla motobraucējs brauc ar taisnu muguru, līdz ar ko braukšana ir ērta. Kā arī šie motocikli parasti ir viegli aprīkojumi ar stiprinajumiem ceļojuma somām un koferiem. Motocikls būs piemērots piedzīvojumā meklētājiem, kas gatavi uzkraut telti uz motocikla un braukt kur vien deguns rāda. Pie šiem motocikliem var pieskaitit- Kawasaki Versys 1000, BMW R1200 GS,Yamaha XTZ1200 un citi. 

Bezceļa motocikli (enduro un krosa)

Šie motocikli ievērojami atšķiras no iepriekš apskatitajiem motocikliem, jo tie redzami arī gaisā. Enduro un krosa motociklus mēs visbiežāk redzēsim mežā, bezceļā un speciāli tam ierīkotās trasēs. Piemēram krosa motocikliem nemaz nav apgaismes ierīces, jo krosa motocikli ir paredzēti tikai trasē. Bet enduro motocikli atkarībā no apakšklases iedalās divās kategorijas- sporta enduro un civilie enduro. Lai arī sporta enduro motocikli ir ļoti jaudīgi un viegli tie prasa paaugstinātas apkopes prasības un uzturēšanas izmaksas. Izmantot šādu motociklu ikdienas braukšanai nebūtu saprātīgi. Šādu motociklu ieteicams pataupit brīvdienu izklaidei. Kur pretim civilā enduro apkope notiek pēc noteikta kilometru skaita, līdz ar ko šie motocikli izmantojami arī ikdienas braukšanai. Braucot ar civilo enduro būtu jāpatur prātā ka šis tomēr nav sporta motocikls un tam ir ierobežotas iespējas, nevajadzētu pārvērēt savas un moča spējas un pārcensties. Šis motocikls tomēr ir smagāks kā sporta enduro un tam ir ierobežots amortizācijas gājiens. Sporta enduro motocikli ir - Yamaha VR450, KTM EXC 530. Civilie enduro piemēri - HONDA CRF250L un Kawasaki KLX300. Krosa motociklu pemēri - Yamaha YZ250 un Kawasaki KX250F.

enduro

Iegūt motocikla tiesības nav nemaz grūti.

Ja moči tevi ir ieinteresējuši un vēlies pats izbaudīt braukšanu kā arī uzzināt vairāk, aizpildi pieteikuma anketu mājaslapā un uzsāc savas moto gaitas jau šovasar.

bottom of page