top of page
bgImage

NODERĪGI : KĀ IZVĒLĒTIES PIRMO MOTOCIKLU?

ka izveleties motociklu

Pirmā motocikla izvēle mūsdienās ir ļoti satraucošs pasākums.

Pirmkārt tāpēc, ka nav vairs tie laiki kad izvēle bija vien starp 5 padomijas ražojumiem kuri visi būtībā pildīja vienu un to pašu universālā motocikla uzdevumu. Ar to varēja braukāt uz darbu, aizvest saknes no lauka kartupeļu talkas laikā kā arī tik pat labi vest uz balli dāmas. Protams arī tāpēc, ka pirmā motocikla izvēle iespējams ir sena sapņa piepildījums un ir viegli nošaut greizi ne tikai izvēloties sev nepiemērotu motociklu, bet arī iegrābjoties tīti tehniskā ziņā.

     

Tagad laiki ir mainījušies....

Protams, Tev ir paveicies ja tu jau zini kādu motociklu tev vajag, vari ieiet motosalonā un to nopirkt, taču praksē tādi gadījumi ir gaužām reti. Vairumam no mums labklājības līmenis nav tik labs lai varētu izdzīt jaunu motociklu no salona. Jauns motocikls protams ir jauns un labāku par jaunu tu diez vai atradīsi lietoto motociklu tirgū, taču neiespējami tas nemaz nav. Savā praksē itin bieži esmu redzējis mazlietotus motociklus kurus kāds biezais uz ātru roku nopircis apkarinājis ar dažādiem tjūninga elementiem.

 

Vēlāk jaunais censonis kas sadomājies, ka līdz ar jaunā litra vai čopera iegādi ir Valentino Rossi jebšu Renegāts kā tautā saka aplaužas un viņa braucamais ir atrodams sludinājumu vai līzinga atņemto transportlīdzekļu placī. Galvenie iemesli tam ir divi. Beigušies treknie gadi vai arī jaunais moča īpašnieks ir apdedzinājies pārvērtējot savas braukšanas prasmes. Tā tad nu arī ir iespēja tikt pie mazlietota braucamā, kurš varbūt arī ir ieguvis kādu skrambu toties tam jau ir uzstādīti dažādi dārgi tjūninga elementi, kurus gan Tev kā iesācējam diez vai vispār vajag. Cita lieta ja Tu bez uzlīmēta ērglīša uz bākas vienkārši nespēj izbraukt uz ielas.

 

Otrajā vietā aiz finansēm visgrūtākais ir izvēlēties motocikla marku un modeli. Mūsdienās to ir tik daudz ka pat cilvēks ar priekšzināšanām moto jomā var apjukt plašajā piedāvājumā. Modeļu ir tik daudz ka īsti nevar saprast kas vispār kam ir domāts. Izvēli necik nepadara vieglāku tas, ka dažas no klasēm tiek sapludinātas kopā veidojot jaunu subkultūru kas vairs nelien nevienā no iepriekš zināmajiem rāmjiem un klasifikācijām.     

motceļojums motoskola

Tiec skaidrībā ar to kur tu taisies braukt ar motociklu.

Mājas-darbs-mājas? Mājas-laimenieks-mājas? Vai varbūt Rīga-Itālija-Rīga? Ja Tu brauksi pārsvarā pa pilsētu liels uz smagnējs motocikls nemaz nepadarīs Tevi priecīgāku sastrēguma stundās. Paturi prātā to ka šis būs tavs pirmais mocis un ar motocikla lieko svaru ieteicams neaizrauties jo motocikla vadīšana ļoti atšķiras no auto vadīšanas kur papildus svars pārsimts kilogramu robežās nemaz nav jūtams. Īpaši tas attiecināms uz iesācējiem. Tomēr atceries jo smagāks motocikls, jo līganāka gaita (lasi-mazāk kratās) pa mūsu līganajiem ceļiem. Ja braucieni būs vairāk ārpus pilsētas mazmotora motocikls būs jādzen kā kaujas zirgs lai normāli iekļautos transporta plūsmā un veiktu drošus apdzīšanas manevrus. Ko dara ar nodzītiem kaujas zirgiem Tu varbūt esi dzirdējis. Vai Tu gribēsi to pašu darīt ar savu motociklu?

Izvēlēties motociklu atbilstoši savam augumam.

Viens no priekšnosacījumiem lai motocikls būtu ērts, tam jābūt pietiekoši lielam. Tas nozīmē ka Tev nebūs jātur ceļgali aiz ausīm, ka tavas kājas nebūs notirpušas pēc brauciena ierodoties galamērķī, Tu nekavējoties varēsi apsēsties un Tev nebūs jāaizbildinās ar tekstu”es te nedaudz pastāvēšu, kājas izlocīšu” utt. Ja esi padevies augumā tad vari aizmirst par ērtu braukšanu uz mazajiem ielas mocīšiem vai sportbaikiem. Tu taču nevēlies justies tā it kā būtu atņēmis mocīti savam mazajam brālim?

motocikls
motoskola

Izdomā, izsecini, paredzi cik bieži Tu brauksi.

Motocikls kā jebkura tehnika ir jākopj. Tātad naudu maksā ne tikai benzīns ko Tu tam ielej bākā, bet pastāv arī daudz citas izmaksas. Piemēram riepas,bremžu kluči,zobrati,eļļas maiņas,filtri, regulēšana, neplānots remonts. Ja ar moci brauksi katru dienu uz darbu vai vēl jo vairāk ja tas būs darba laikā diez vai ir prātīgi izvēlēties piemēram sporta motociklu kuram darba resurss ir mērāms nevis kilometros bet motorstundās. Vai tu vēlies vairāk samaksāt par tā apkopi un uzturēšanu nekā par degvielu?

Vai motocikls tev būs kā lētāka alternatīva automašīnai vai arī Tu ar to brauksi lai gūtu baudu no braukšanas procesa?

Ja tavs mēŗķis ir ekonomēt uz visa kur iespējams tad tavai izvēlei vairāk jānosliecas uz motociklu ar motora darba tilpumu ne vairāk par 600ccm. Ja tavs mērķis ir ekonomēt nekādā gadījumā neizvēlies 2 taktu motociklu. Tie gan ir ļoti reti, bet tomēr ir sastopami, īpaši mazajā 125ccm klasē. Ja braucot ar motociklu tu vēlies to izbaudīt dinamikas un stabilitātes ziņā tad varbūt skaties uz kaut ko lielāku par 600ccm. Atceries jo lielāks motors jo mierīgāka braukšana un otrādi. Nebūt ne vienmēr mazāks motors nodrošina arī mazāku degvielas patēriņu. Pilsētā varbūt jā. Uz šosejas viss var izvērsties pavisam otrādi jo mazajam motoriņam ir jālien ārā no ādas lai varētu tikt līdzi lielajiem brāļiem un uzturēt vajadzīgo braukšanas ātrumu.Tas gan attiecas uz motoriem zem 600ccm.

moto ceļojums
motocikls

Stilam ir nozīme vai tomēr nav?

Stilot ir forši un daudzi to dara katru dienu sākot ar runasveidu un beidzot ar apakšveļu, bet vai to vajag Tev? Protams Tavi draugi un paziņas padomās ka Tu esi spicais džeks, ja brauc saliecies deviņos līkumos pa pilsētas centru ar lirtu pilnā ādas kombinezonā dienā kad ārā ir +29C un vēl uzvilcis mugursomu, jo baikiem taču koferus neviens neliek. Jautājums tikai par to vai sasvīdušā kājstarpe ir tā vērta. Varbūt būtu foršāk braukt ar 600cc ielinieku un koferī vest aukstu alu? 

 

Moto instruktors Aldis Vēveris

Mans ieteikums ir paņemt baltu papīra lapu un sarakstīt savas vajadzības un iespējas.

Tādā veidā vislabāk var redzēt ko Tu gribi un ko Tev patiesībā vajag.

Lai nesanāk tā ka Tu tikai meklē attaisnojumu savai nepraktiskajai motocikla izvēlei kuru gribi nopirkt, lai stilotu nevis brauktu.

Nevari izvēlēties-pajautā-neatteikšu.

Daži erganomikas piemēri

Klasisks ielas mocis-Suzuki SV650

Sporttūrists-Kawasaki ZZR1400

Kruīzers-Kawasaki VN 1600

Supermoto-KTM SMC690

Klavieres-H.D. Road King

Turisma enduro-Suzuki DL1000

Jauns vai lietots motocikls?

Kādu motociklu izvēlēties? Jaunu? Lietotu? Šo jautājumu sev uzdot katrs jaunais motobraucējs. 

bottom of page