top of page
bgImage

MOTO INSTRUKTORS ALDIS-
MANS MOTO EKIPĒJUMS

Ekipējums maksā naudu, labs ekipējums daudz naudas.
Cik dārgi tu novērtē savu Veselību?

        Ekipējums ir ļoti svarīga motobraukšanas sastāvdaļa. Tas ne tikai mazina traumas kritiena gadījumā, bet arī nodrošina lai tu brauciena laikā justos ērti un silti. Ekipējums nodrošina gan pasīvo gan aktīvo drošību. Ja Tu brauciena laikā domāsi par savām atsalušajām rokām vai to, ka vairs nevari pagrozīt galvu jo kakls palicis stīvs, nekāda drošā braukšana nesanāks. Zemāk apskatīts mans pašreizējais moto ekipējums ko es lietoju savos braucienos. Tas nekādi nenozīmē, ka tas ir labākais, drošākais vai skaistākais. Tādu nu es to esmu izvēlējies izvērtējot savas vajadzības un iespējas.

Jebkurš moto ekipējums būtībā ir kompromiss starp drošību un lietošanas ērtumu vairāk vai mazāk nosliecoties uz vienu vai otru pusi.

           Piemērs. Visdrošākie būtu ķengura ādas cimdi ar 3 cm biezām ar enģēm savienotām bruņām uz tiem. Aktīvās drošības jomā tie būtu novērtējami ar 10, taču pasīvās drošības novērtējums būtu tikai 1, jo ar tādiem cimdiem būtu gandrīz neiespējami izjust un kontrolēt motocikl un avārijas rašanās risks būtu ļoti liels nemaz nerunājot par to cik neveikli ar tādiem būtu rīkoties situācijā kur svarīgs katrs mirklis.

Skaties vēl:

motokursi

Mani moto ceļojumi

Instruktors Aldis raksta par saviem moto ceļojumiem. Raksti un Video.

Mans ceļa ekipējums- moto ekipējums ko lietoju braucot ar motociklu pa ceļu.

motozābaki

1. Moto zābaki

Zābaki ir viena no pašām svarīgākajām motociklista ekipējuma sastāvdaļām. Neatkarīgi no tā ar kāda tipa motociklu brauc, kājas būs pirmās kas saskarsies ar segumu kritiena gadījumā. Lai satraumētu potīti nav pat jāsāk braukt, pietiek pagalmā nenoturēt līdzsvaru un uzmest uz kājas 350kg čoperi lai iedzīvotos problēmās. Es lietoju šos augstos DAINESE touring moto zābakus ar potītes sargiem, tie ir tik pat ērti kā citi šī brenda izstrādājumi.

motobikses

2. Moto bikses

STREETFIGHTER moto bikses ar kārtīgiem ceļu aizsargiem. Biksēs bija jau iestrādātas kabatiņas gurnu aizsargiem kurus iegādājos atsevišķi.Vienas no retajām motobiksēm kuras arī izskatās pēc biksēm un ir vairāk vai mazāk pieguļošas. Biksēm ir ventilācijas atveres kuras var attaisīt ar rāvējslēdzēja palīdzību. Ir arī siltā odere kuru atšķirībā no ventilācijas atverēm lietoju labi ja reizi sezonā

motocimdi

3. Moto cimdi

Lietoju ALPINESTARS SP-1 motošosejas ādas cimdi ar karbona aizsargiem. Stingri, izturīgi ceru ka droši. Iegādājos šos cimdus jo arī iepriekš lietoju šīs pšas markas cimdus kas man nokalpoja vairākus gadus. Ticību iedvesa tieši aizsargu esamība arī uz mazajām pirkstu locītavām kas ir tikai retiem cimdiem. Šie ir garie cimdi un tas nozīmē ka tie pilnībā nosedz savienojumu ar motojaku tā, ka gaisa plūsma piedurknēs netiek. Tie ir labi aukstā laikā un nokrišņos, bet +30 grādos pilsētā šie cimdi atrodas bākas somā un velku plānos krosa cimdus.

motoekipējums
motojaka

4. Moto jakas

Šobrīd ikdienā lietoju ādas-tekstila kombinēto moto jaku un pavisam plāno moto jaku ļoti karstam laikam. Zem abām jakām velku atsevišķo muguras aizsargu. Tekstila jakas priekšrocība pret ādas moto jaku ir tāda, ka tā daudz labāk uztur siltumu aukstā laikā kā arī daudz labāk ventilējās vasaras tveicē. Ja sanāk izlīt līdz kaulam tad tekstila moto jaku var izžāvēt dienas laikā pretēji ādas jakai kurai izžūšana prasīs vismaz vairākas dienas ar sekojošu apstrādi. Tekstila moto jaka sver vismaz 2 ja ne pat 3 reizes mazāk par ādas analogu. Lielākais mīnuss it tas ka tām ir zemāka nodiluma un temperatūras izturība.

 

Kā kompromisu starp komfortu, drošību un praktiskumu esmu izvēlējies kombinēto ādas-tekstila moto jaku ar aizsargiem no pārbaudītā ražotāja Dainese.

 

Plāno moto jaku velku kad paliek pavisam karsts, arī šajā moto jakā ir aizsargi elkoņiem un pleciem. Priekšas uz aizmugures daļas tā veidota no sietam līdzīgas struktūras kas nodrošina labu ventilāciju. Salocīta tā aizņem pavisam nedaudz vietas un mēdzu to vadāt līdzi motocikla aizmugures koferī lai gadījumā kad ievērojami ceļas temperatūra varētu attiecīgi pielāgoties. Arī šī jaka ir no ražotāja Dainese.

 

moto ekipējums

5. Ādas veste

Lietoju ādas moto vesti, papildus saviem primārajiem uzdevumiem nest motokluba krāsas un kabatas, tā palīdz arī aizsardzībā un ir ļoti ērta lai saliktu kabatās visu ko nepieciešams noglabāt ciešā ķermeņa tuvumā. Tādas lietas kā naudasmaks, dokumenti un dažādi sīkumi ērti ieņem vietu vestē un vienmēr ir pa rokai. Tā kā piedurkņu, kā jau vestei nav, tā necik neierobežo kustības.

Muguras sargs

6. Muguras sargs

Lietoju SHOT zīmola muguras sargu. Agrāk, kad nebiju iegādājies atsevišķu bruņu kreklu bezceļa braukšanai šo pašu aizsargu vilku arī zem bezceļa braukšanai paredzētās moto jakas. Šobrīd tas vairs nav nepieciešams un aizsargu lietoju kopā ar abām savām moto jakām.

7. Ķiveres

Labu laiciņu biju paceļamo jeb tā saucamo Flip Up ķiveru noniecinātājs un atbalstīju tikai pilnās slēgtās ķiveres. Galvenais iemesls tam ir paceļamo ķiveru svars. Šobrīd lietoju divas dažādu brendu flip-up ķivres.

moto ķivere

NOLAN ķivere

Pirms pāris gadiem man ir izdevās atrast paceļamo ķiveri ar pieņemamu svaru Nolan N90 un nu jau pēc sezonas darba un apmēram 10.000 km varu teikt ka šoreiz cīņā pār drošību ir uzvarējis komforts. Ļoti ērti ir pacelt ķiveres žokli piemēram pilsētas lēnajā satiksmē, lai padzertos, sarunātos un visbeidzot ievilktu kārtīgu devu svaigā Alpu gaisa. Ķiverē ir iebūvēts saulessargs kas ir nolaižams ar speciālu pogu. Plānais tonētais stikliņš ir novietots iekšpusē aiz lielā stikla, tas savukārt nodrošina to ka tas netiek bojāts un pats nebojā ķiveres pamatstiklu kā tas ir gadījumos ar ķiverēm kur tas ir cieši piekļauts no ārpuses. Ķiverē lietoju arī Nolan oriģinālo Bluetooth® moduli. Tas ir ļoti ērts lai to saslēgtu pārī ar savu telefonu un varētu atbildēt uz telefona zvaniem, klausīties mūziku vai pievienot navigatoru. To var izmantot arī kā Interkomu un sarunāties ar pasažieri. No trūkumiem varu minēt salīdzinoši lielo vēja radīto troksni, kas bojā dzirdi un nogurdina tālākos braucienos.

moto ķivere

SCHUBERTH ķivere

Ātrākos izbraucienos kur vēlos baudīt nosacīto klusumu izvēlos otru savu ķiveri Schuberth c3. Tā ir krietni vieglāka par Nolan un arī klusuma ziņā krietni to pārspēj.

Viens no lielākajiem plusiem ir tā saucamais "pin lock" kas papildus stikls ko ielīmēt ķiveres iekšpusē uz jau esošā stikla. Principā sanāk tāda kā stikla pakete pildīta ar gaisu. Šāds risinājums tai palīdz neaizsvīst jebkādos apstākļos, pat braucot piesnigušos Alpos +2 temperatūrā. Tiesa "pin lock" ir mazāks par galveno stiklu un tas rada zināmas grūtības saskatīt ceļu ja braucat ar sporta tipa motociklu un uz priekšu sasvērtu ķermeni, jo skatu traucē robežlīnija kur tas beidzas. Kā mīnusu varētu atzīmēt arī salīdzinoši grūto attaisīšanu un aiztaisīšanu ko ar vienu roku ir diezgan grūti izdarīt. Konstruktīvi ir izveidota ļoti maza zoda daļa kas rada arī šaurības sajūtu. Kuplo bārdu īpašniekiem šī nebūs īstā.

moto instruktors

SHOEI  ķivere

Abām iepriekšējām ķiverēm nu ir pielikts gals. Šobrīd pa ceļiem un lielceļiem dodos galvā uzvilcis SHOEI Neotec, vēl labāka skaņas izolācija, daudz ērtāks pacelšanas mehānisms, vairāk vietas zodam, ideāli.

motoskola

8. Moto lietus kostīms

Pēc daudzu gadu iztikšanas bez un vēlāk ākstīšanās ar 5Ls DEPO nopērkamajiem civilajiem analogiem beidzot iegādājos kārtīgu kopīgo lietus kostīmu ar dubulto aizdari. Jāsaka gan, ka ir diezgan svarīgi, ka tas tiek rūpīgi aizdarīts, pretējā gadījumā lietus pēc laiciņa tik un tā tevi sasniegs. Atšķirībā no civilās versijas šim ir jau pieminētā dubultā aizdare,piedurknēs ir iestrādāta gumija kas neļauj iekļūt slapjuma kā arī bikšu galos iestrādāti rāvējslēdzēji kas ļauj uzvilkt to nenovelkot moto zābakus. Ja parastais lietustērps (īpaši bikses) izvelk labi ja pāris braucienus tad ar šo ceru nobraukt gadus piecus. Vēl viena priekšrocība šim ir tā, ka braukšanas ātrumu lietus laikā tas īpaši neietekmē. Ja parastais lietustērps jau pie pilsētas ātruma sāk plivināties un raustīt pilotu, kas nebūt neiedveš pārliecību un nepalielina braukšanas drošību. Ar firmīgo savukārt var bez emocijām turēt ātrumu ap 140km/h braucot pa Polijas automaģistrāli, lai arī tas veido savdabīgu buru tomēr nekāds baiļu faktors par to, ka tūliņ tērps saplīsīs un aptīsies tev ap ķiveri, nepastāv. Lietus tērps ir kā glābšanas riņķis arī situācijās kad jāšķērso apgabali ar zemu gaisa temperatūru.

Lietus pārvalki moto zābakiem

9. Lietus pārvalki moto zābakiem

Lietoju šādus izstrādājumus salīdzinoši nesen, tikai no kāda 2010 gada. Ja tie tiek pareizi uzvilkti (zem lietus biksēm) tad braucot dabūt slapjas kājas ir gandrīz neiespējami. Ar sausām kājām savukārt, pasaule šķiet krietni saulaināka pat vis dranķīgākajā laikā. Rekomendēju visu tipu motociklu braucējiem izņemot to enduro motociklu īpašniekiem kuru motocikli aprīkoti ar zobainajiem metāla kāpšļiem un/vai brauc bezceļā.

Mans bezceļa ekipējums

1.Zābaki

Viena no svarīgākajām moto ekipējuma sastāvdaļām uz reiz aiz ķiveres. Parasti tieši kājas ir pirmās kas kritiena gadījumā saskaras ar zemi absorbējot triecienu. Ar kājas palīdzību var mēģināt motociklu uzsist atpakaļ gadījumā ja tas atrodas pārāk lielā sānslīdē un draud apgāzties. Bezceļā ļoti svarīgi tieši tam piemēroti moto zābaki arī tādēļ ka ar priekšējo riteni tiek pacelti akmeņi, zari un citi cieti ķermeņi kas var traumēt kājas.

motoskola

2. Ceļu sargi

Es iesaku lietot ceļusargus ar enģi, jo tie ir ērtāki kā arī drošāki. Tie labāk satver kāju un starp pašu ceļgalu un aizsargu parasti ir izveidota sprauga lai aizsargs deformētos nevis tieši novadītu triecienu uz ceļģalu. Ļoti vēlams ceļu sargus vilkt zem biksēm, tādā veidā tie sniegs daudz labāku aizsardzību un būs krietni mazāka iespēja, ka kontakta laikā tie noslīdēs vai sagriezīsies.

3. Bikses

Bezceļā ļoti ir svarīgi lai bikses neierobežotu braucēja kustības tādēļ lietoju platās krosa bikses zem kurām velku ceļu aizsargus.

ceļu sargi
motoskola

4. Cimdi

Lietoju šādus motokrosa cimdus ar aizsargiem. Parasti krosa cimdi ir bez aizsargiem taču šo modeli ar aizsargiem izvēlējos tādēļ ka tie ir drošāki.Šos cimdus karstā laikā lietoju arī braucot pa ielu.

5. Pilnās bruņas

Mugura braucot ar moci ir visvārīgākā aiz galvas un tādēļ visvairāk sargājamā ķermeņa.

Agrāk lietoju muguras sargu ko vilku zem moto jaks, tagad valkāju pilnās DAINESE bruņas kas sargā muguru, elkoņus,plecus, ribas , par pēdējām man īpaši svarīgi, jo reiz kad man tādu bruņu vēl nebija cietu meža negadījumā un salauzu 8 ribas.

Moto cimdi
Moto bruņas

6. Jaka

Lietoju parastu tekstila moto jaku kurā iebūvēti apakšdelma, elkoņu, plecu un plānais muguras sargs. Šīs visas drošības detaļas esmu izņēmis ārā jo zem jakas velku pilnās bruņas. ( skatīt punktu Nr.5 )

7. Ķivere

Lietoju MT motokrosa ķiveri no lētā gala. Papildus protams arī motokrosa brilles.

Moto jaka
motoskola

8. Kakla aizsargs

Šis pēc skata vienkāršais izstrādājums ir vitāli svarīgs lai nenolauztu kaklu kūleņojot kritiena gadījumā. Tas apliekas ap kaklu un aizsprādzējas, pa virs jāvelk ķivere.

Moto kakla aizsargs
bottom of page